Irak’ta parlamento karıştı, vekiller kavga etti: İkinci turda da başkan seçilemedi

Irak Parlamentosu’nda ikinci turda da yeni başkan seçilemedi. Mahkeme kararıyla daha önce görevden uzaklaştırılan eski başkan Muhammed Halbsusi’den boşalan koltuk için 4 Sünni vekil yarıştı. Meclis Başkanlığı yarışı, Salim el-İsavi, Mahmud Meşhedani (eski parlamento başkanlarından), Talal Zevbayi ve Amir Abdulcebbar arasında gerçekleşti.

Rûdaw’ın aktardığına göre, ilk turda adaylardan hiçbiri yeterli oy sayısına ulaşamayınca seçim ikinci tura kaldı. İkinci turda en yüksek oyu İsavi alsa da seçilmek için yeterli sayıya erişemedi. 329 sandalyeli parlamentoda başkan olabilmek için adayın 166 oy alması gerekiyor.

İkinci tur sonrası parlamentoda oylamanın yapıldığı salonda bazı vekiller arasında çıkan kavga üzerine oturum ertelendi.

Irak’ta Yüksek Federal Mahkeme, 11 Kasım 2023’te eski Parlamento Başkanı Muhammed el-Halbusi’nin milletvekilliğini düşürme kararı almıştı. Ülkede 2003 sonrası kurulan siyasi denklem çerçevesinde, Başbakan Şii, Meclis Başkanı Sünni ve Cumhurbaşkanı Kürtlerden seçiliyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x