Yine KYK Yine Skandal: ‘HPV Riski Var’ Dedi, Öğrenciyi Yurttan Uzaklaştırdılar

Yine KYK yine bir skandalla karşı karşıya kaldık. İddiaya göre, Kocaeli Fatma Seher Hanım KYK Kız Öğrenci Yurdu’nda kalan Kocaeli Üniversitesi öğrencisi M.B. ‘bulaşıcı hastalık taşıdığı şüphesiyle’ yurttan uzaklaştırıldı.

Kredi Yurtlar Kurumu(KYK) skandallarına bir yenisini daha ekledi.

Sol Haber’den Burcu Günüşen’in haberine göre, Human Papilloma Virüs isimli, kamuoyunda HPV olarak bilinen enfeksiyonunu taşıdığından şüphelenen M.B., telefon görüşmeleri yaptı. 20 Ekim tarihinde yurtta kalan bir öğrenci, M.B’nin özel konuşmalarını duyup, yurt yönetimine giderek şikayette bulundu.

1593 numaralı Umumi Hıfzısıhha Kanunu’na göre HPV, bildirilmekle yükümlü olunan bir hastalık olmamakla birlikte hastalık, tuvalet vs gibi yollarla bulaşmıyor. HPV, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Şikayet üzerine Yurt yönetimi, M.B.’yi aynı gün yurttan uzaklaştırma kararı aldığı iddia edildi.

“Şikayet sonrasında 7 Kasım 2023 tarihinde yurda giriş yapıp Leep isimli tedavi sürecime dair epikrizimi gösterdim ve raporumu teslim ettim” diyen M.B., sözlerine şöyle devam etti:

”Doktorum en yakın HPV testini 6 ay sonra yapabileceğini söyledi. İzmit Fatma Seher Hanım KYK Yurt müdürü Mukaddes Ayvaz tarafından 7 Kasım 2023 tarihinde göstermek ve bildirmekle yükümlü olmadığım hastalığım yüzünden, sonuçlarımı (epikriz dışında gösterebileceğim bir belge yok, ki onu da gösterdim) göstermediğim için çıkartılmakla tehdit edildim.” M.B’nin, okulu bırakıp Kocaeli’den ayrıldı ve ailesinin yanına döndüğü öğrenildi.

Olaya ilişkin konuşan Boyun Eğmeyen İlaç Emekçileri’nden Ecz. Cem Kılınç, “Erkeklerde ise bu oran daha yüksek. Aşısız toplumlarda bir kadının ilk cinsel deneyiminde bile HPV enfeksiyonu edinmesinin kümülatif riski yüzde 46. Yani maalesef zaten bu yurtta birçok kişi HPV enfeksiyonu geçirdi veya geçiriyor şu an. Bu kadar yaygın olan bir virüsten bahsediyoruz. Bununla beraber HPV cinsel yolla deri temasıyla bulaşan bir virüs. Umumi kullanılan yerlerden bulaşma ihtimali yok kabul edilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x